Pražský kabalista - Marek Halter

Pražský kabalista od francouzského spisovatele Marka Haltera je zatím mů poslední úlovek z Levných knih. Nalákala mě anotace slibující historický román z pražského židovského města v době vlády Rudolfa II.. Příběh o Golemovi se mi vždycky líbil a jsem ráda, že ho můžu mít v knihovně v tak kvalitním provedení.

Hned na začátku mě zaujala postava vypravěče, který je už několik století po smrti. Autor se v knize stylizoval do Davida Ganse, žáka a přítele uznávaného myslitele rabiho Löwa (známého také jako Jehuda Ben Becalel nebo pražský Maharal).. Davidovými ústy vypráví o událostech, které předcházely vytvoření legendárního Golema. Ten měl chránit pražské židovské město před křesťanskými výpady. Zároveň nám přibližuje postavu  rabiho Löwa nejen jako génia své doby, ale i jako obyčejného člověka z masa a kostí, jako otce a dědečka.

Pražský kabalista je kniha, u které každý milovník historie dostane za málo peněz opravdu hodně muziky. Marek Halter  mistrovsky oživil obyvatele rudolfínské Prahy i její úzké tmavé uličky. Čtenář tak snadno zapomene, že čte historický román a bude mít pocit, že má před sebou literaturu faktu. Samotný příběh je velice čtivý a poskytuje spoustu příležitostí k zamyšlení. Obsahuje také  popis fungování tehdejší společnosti i židovského města. To díky rozsáhlým stavebním úpravám při asanaci na přelomu 19. a 20. století sice vypadá už podstatně jinak, nicméně autor se opírá o reálie a mnoho z uvedených míst můžeme navštívit i dnes. Kniha není zaměřena výhradně na Golema. Zahrnuje v podstatě celou rudolfínskou éru, takže se kromě samotné legendy seznámíme i s mnoha souvislostmi, např. děním kolem císaře Rudolfa II., který byl velkým nadšencem do alchymie a astronomie. Velmi zajímavě je zde popsána osobnost matematika a astronoma Johannese Keplera nebo některé židovské svátky a obyčeje.

Vyhoďme ho z kola ven - Ken Kesey

Než se z psychiatrie stala uznávaná věda, musel tento obor ujít pořádný kus cesty. K pokrokům docházelo především díky experimentům. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby lékaři nepoužívali tak drastické metody, že při nich nejeden ubožák vypustil duši anebo se v lepším případě (nebo horším, to je otázka) stal blábolící troskou s prázdným výrazem v očích. Vyhoďme ho z kola ven je román z prostředí psychiatrické léčebny odehrávající se v poválečné Americe 50. let.

Aby se vyhnul trestu v podobě těžké práce na farmě, nechá se Patrick Randle McMurphy zavřít na psychiatrii. Na příjem se dostaví s úsměvem od ucha k uchu, nešetří komplimenty na adresu sestřiček a je rád, že tak šikovně obelstil úředního šimla. Žádná dřina, teplá postel, jídlo 3x denně. Co víc si přát? Po uvedení mezi místní chovance mu ale úsměv z tváře mizí. Zdejší mužské osazenstvo se nezmůže na nic víc, než na spořádanou partičku karet v koutku společenské místnosti. Tento až posvátný klid vládnoucí na celém oddělení je McMurphymu okamžitě podezřelý.